• آدرس فردیس، فلکه اول، برج نگین البرز، طبقه 6 واحد 30
تلفن تماس :  026-34091715

عمل جراحی زیبایی پلک بالا و پایین (بلفاروپلاستی)

عمل پلک چشم در حوزه پزشکی به عنوان بلفاروپلاستی نامیده می‌شود. جراح پوست، چربی یا عضلات پلک را برش می‌دهد، جابه‌جا می‌کند یا جدا می‌کند تا لیفت چشم حاصل شود. عمل زیبایی پلک یک روش جراحی است که از نظر پزشکی ضروری نمی‌باشد و صرفاً به منظور بهبود ظاهر فرد انجام می‌شود. متاسفانه پلک‌های بالا و گاهی اوقات پایین ممکن است در اثر بخشی از فرایند پیری افتاده یا پف کرده شوند. ابروها نیز ممکن است دچار افتادگی شوند. پوست پلک کش می‌آید، عضلات ضعیف می‌شوند و توده‌های چربی برآمده می‌گردند. این وضعیت ممکن است یک شرایط ارثی باشد که در بین اعضای خانواده وجود دارد. چنین شرایطی از نظر زیبایی ممکن است از جذابیت کلی چشم‌ها و صورت بکاهد و ظاهری خسته و پیرتر ایجاد کند. با اینکه جراحی پلک (بلفاروپلاستی) به دلایل زیبایی محبوب می‌باشد، اما می‌توان از آن برای درمان مشکلات دیگر نیز استفاده کرد.

متخصصین و جراحان ما در خانه پوست با عمل پلک یا بلفاروپلاستی به بازیابی ظاهر مناسب در ناحیه اطراف چشم‌ها کمک می‌کنند. متخصصین ما با بررسی اطراف چشم بیمار، بسته به نیاز ممکن است جراحی پلک‌ بالا، پلک پایین یا هر دوی آن‌ها را توصیه نمایند. عمل زیبایی پلک با بهبود وضعیت و ظاهر پلک بالا، پایین یا هر دو به افراد ظاهری جوان‌تر، شاداب‌تر و جذاب‌تر می‌بخشد. همکاران ما در خانه پوست آماده پاسخگویی به سؤالات شما در زمینه جراحی زیبایی پلک می‌باشند. جهت دریافت مشاوره، طرح سؤالات و گرفتن نوبت می‌توانید از طریق شماره ۲۲۹۱۹۹۱۵ و ۲۲۲۵۴۶۲۷ با ما تماس حاصل فرمایید.

متقاضیان عمل پلک چشم


شرایط مختلفی را می‌توان با لیفت پلک درمان کرد. در ادامه این شرایط قابل درمان ذکر شده‌اند:

 • پف‌کردگی مزمن پلک‌های بالا
 • افتادگی پوست پلک‌های بالا
 • پف زیر چشم و چروک پلک‌های پایین
 • افتادگی پلک‌های پایین

مانند بسیاری از روش‌های جراحی، برخی شرایط پزشکی وجود دارند که می‌توانند بلفاروپلاستی را یک انتخاب پرخطرتر کنند. این شرایط عبارتند از:

 • مشکلات تیروئید مانند بیماری گریوز و کم‌کاری تیروئید
 • سندرم چشم خشک یا تولید ناکافی اشک

 اقدامات قبل از جراحی پلک 


شما می‌توانید قبل از این که تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید برخی اقدامات را که به تسریع روند بهبودی شما کمک می‌کنند انجام دهید. انجام این اقدامات باعث می‌شود که دوران بهبودی شما راحت‌تر سپری شود.

آماده شدن برای انجام عمل جراحی و بهبودی باید از یک هفته قبل از انجام عمل آغاز شود. شما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا سوابق پزشکی شما را بررسی نماید. در این جلسه هر گونه مشکلات چشمی یا بیماری که داشته‌اید و اقداماتی که برای درمان آن‌ها انجام داده‌اید، مورد بررسی قرار می‌گیرد. داشتن این اطلاعات کمک می‌کند تا ریسک بروز عوارض جانبی که باعث طولانی شدن دوران بهبودی شما می‌شود کاهش یابد.

اگر شما سیگار می‌کشید باید حداقل از چند هفته قبل از انجام عمل جراحی، آن را ترک کنید. استعمال دخانیات باعث طولانی‌تر شدن فرایند بهبودی شما می‌شود. اگر شما با یک فرد سیگاری زندگی می‌کنید هم نباید در معرض دود سیگار قرار بگیرید. قرار داشتن در معرض دود سیگار نیز باعث طولانی‌تر شدن روند بهبودی شما می‌شود.

اقدام دیگری که باید انجام دهید در مورد داروها و مکمل‌هایی است که استفاده می‌کنید. احتمالاً باید مصرف برخی از آن‌ها نظیر داروهای رقیق‌کننده خون مانند ایبوپروفن (آدویل و موترین)، آسپیرین و حتی برخی مکمل‌های گیاهی را قطع کنید. احتمالاً شما باید مصرف این داروها را از دو هفته قبل از انجام عمل جراحی قطع کرده و تا مدتی پس از انجام عمل نیز آن‌ها را مصرف نکنید. پزشک در مورد داروهایی که نباید مصرف کنید، مدت زمان عدم مصرف و زمان شروع مجدد مصرف آن‌ها با شما صحبت خواهد کرد. با این کار احتمال بروز خونریزی که می‌تواند بر روند بهبودی شما تأثیر داشته باشد نیز کاهش می‌یابد.

 لیست کمک‌هایی که لازم دارید را تهیه کنید 

بلفاروپلاستی معمولاً یک عمل سرپایی محسوب می‌شود. این بدان معناست که نیازی به بستری شدن شما در بیمارستان نیست. شما قادر به رانندگی کردن نخواهید بود بنابراین باید یک نفر شما را به منزل برساند. برای این منظور باید از قبل برنامه‌ریزی کنید.

همچنین شما باید برای این که یک نفر حداقل در شب اول پس از عمل نزد شما در منزل بماند برنامه‌ریزی کنید. پس از عمل ممکن است بینایی شما مشکل داشته باشد. همچنین ممکن است شما کمی گیج باشید. به همین دلیل باید یک نفر به مدت یک تا دو روز پس از انجام عمل جراحی در کنار شما باشد.

تا زمانی که اثر داروهای مخدر از بین نرود شما قادر به رانندگی کردن نیستید. باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که یک نفر تا چند روز برای شما رانندگی کند. علاوه بر این‌ها شما باید داروهای خود را نیز تهیه کنید.

همچنین باید یک نفر را پیدا کنید که در انجام کارهای سنگین منزل به شما کمک کند و نباید به مدت دو تا سه هفته پس از انجام عمل جراحی اجسام سنگین را بلند کنید.

 اطلاعات بیشتر برای چک لیست شما 

قبل از انجام عمل جراحی باید چیزهایی که برای دوران بهبودی لازم دارید را تهیه کنید. برخی از این اقلام عبارتند از:

 • بسته‌های یخ
 • گاز تمیز
 • پاک‌کننده‌های ملایم

اگر شما از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید باید یک عدد عینک نیز تهیه کنید. شما تا مدتی پس از انجام عمل جراحی نمی‌توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید.

اگر شما کار می‌کنید، باید برای مدتی پس از انجام عمل جراحی، مرخصی بگیرید. زمان بازگشت شما به محل کار به نوع شغل شما بستگی دارد. در این مورد باید با پزشک خود صحبت کنید.

انواع


سه دسته اصلی جراحی پلک عبارتند از:

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین

اولین نوع، بلفاروپلاستی پلک پایین نامیده می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، این عمل بر روی پلک پایین انجام شده و اغلب جهت اصلاح پف زیر چشم یا بهبود چین و چروک دور چشم‌ها انجام می‌شود.

جراحی پلک بالا

جراحی پلک بالا

دومین نوع، جراحی پلک بالا است. این عمل اساساً به منظور اصلاح عملکرد بینایی انجام می‌شود. در میان بزرگسالان ممکن است پلک بالا قابلیت ارتجاعی خود را از دست دهد و دچار افتادگی و وارونگی شود. این امر می‌تواند باعث کاهش بینایی و مشکل در فعالیت‌های روزانه مانند خواندن، نوشتن یا رانندگی گردد. بنابراین، انجام جراحی پلک بالا می‌تواند موجب افزایش عملکرد بینایی فرد شود.

جراحی پف پلک

جراحی پف پلک

نوع سوم، جراحی پف پلک نامیده می‌شود. این جراحی تحت عنوان بلفاروپلاستی آسیایی نامیده می‌شود زیرا در میان اشخاص با نژاد آسیای شرقی و جنوب شرقی محبوب است. از طریق این نوع جراحی، یک چین در زیر پلک بالا ایجاد می‌شود که منجر به ایجاد ظاهر یک پلک دوبل می‌گردد و در میان آسیایی‌ها محبوب است.

جراحی لیفت پلک در کلینیک خانه پوست


پیش از جراحی

پیش از جراحی رفع افتادگی پلک ، شرایط کلی بیمار و عادات سلامتی وی پرسیده می‌شود:

 • افراد مبتلا به بیماری‌های تهدیدکننده حیات مانند حمله قلبی یا نارسایی قلبی و بیماری‌های چشم مانند آب سیاه ممکن است مجاز به انجام جراحی نباشند.
 • به افراد سیگاری نیز توصیه می‌شود تا پیش از عمل ترک کنند زیرا سیگار کشیدن باعث اختلال در روند بهبودی می‌شود.

سایر آمادگی‌های پیش از جراحی عبارتند از:

 • تست‌های آزمایشگاهی
 • پرهیز از آسپرین، وارفارین یا هر دارو و مکمل دیگری که باعث افزایش خطر خونریزی می‌شود.

نوع بی‌حسی مورد استفاده در عمل بستگی به توانایی متخصص، ترجیح و ایمنی بیمار دارد.

فرایند جراحی

در طول جراحی پلک چشم، جراح برش را در امتداد خطوط طبیعی پوست ایجاد می‌کند تا زیبایی ظاهر حفظ شود. جهت پرهیز از ایجاد جای زخم‌های ناخوشایند، ممکن است برش‌ها در سطح داخلی پلک ایجاد شوند. سپس بافت اضافه و پوست اصلاح می‌شوند تا بهترین نتایج بدست آیند. ممکن است بخیه‌های کوچک، چسب یا نوارهای جراحی قرار داده شوند اما در نهایت برداشته خواهند شد. جراحی می‌تواند بسته به تخصص جراح و پیچیدگی عمل بین یک تا سه ساعت بطول بیانجامد.

پلک‌های بالا

جراحان ما خط برش را در محل طبیعی چین پلک ایجاد می‌کنند و از طریق آن‌ها پوست، عضله و چربی اضافه برداشته می‌شود. ممکن است برای کاهش تورم و کبودی از لیزر به منظور برداشتن بافت اضافه استفاده شود.

پلک‌های پایین

چندین گزینه برای انجام جراحی پلک پایین وجود دارند:

 • روش معمول که برشی درست در پایین مژه‌ها ایجاد شده و پوست و چربی اضافه بریده یا جابه‌جا می‌شود و عضله پلک پایین سفت می‌گردد.
 • روش جراحی از طریق ملتحمه (برش از داخل پلک) در بهبود پف زیر چشم موثر بوده و در آن جراحان برش را در داخل پلک ایجاد می‌کنند. جراحان ما می‌توانند چربی اضافه را از طریق برش داخل پلک بردارند اما پوست اضافه را نمی‌توان برداشت.
 • در بلفاروپلاستی لایه نازک پوست، تنها مقدار کمی از پوست برداشته می‌شود. این روش در صورتی که تکیه‌گاه پلک پایین قوی بوده و تنها مقدار کمی پوست اضافه داشته باشد دارد، موثر است. در برخی بیماران، لایه‌برداری پوست با لیزر می‌تواند پوست اضافه را سفت کرده و چین و چروک را از بین ببرد.

مراقبت بعد از جراحی پلک چشم 


پزشک نحوه مراقبت از چشمان پس از انجامم عمل جراحی را برای شما توضیح می‌دهد. احتمالاً شما باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به آرامی و با دقت پلک‌های خود را تمیز کنید. از پزشک خود در مورد چگونگی انجام این کار سؤال کنید.
 • چند روز باید صاف بخوابید. در این مدت باید سر شما بالاتر از قفسه سینه قرار گیرد.
 • یک پارچه نم و خنک روی چشمان خود قرار دهید تا درد و تورم آن کاهش یابد.
 • از قطره‌های چشمی یا داروهای تجویزی دیگر برای کمک به بهبودی چشمان خود استفاده کنید.
 • برای محافظت از چشمان خود و پوست اطراف آن در برابر نور آفتاب از عینک‌های آفتابی استفاده کنید.

احتمالاً شما باید از انجام برخی کارها پرهیز کنید. در مورد این ممنوعیت‌ها و زمانی که باید آن را رعایت کنید از پزشک خود سؤال کنید.

 • از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • اجسام سنگین را بلند نکنید
 • شنا نکنید.
 • از داروهایی که ممکن است باعث افزایش خونریزی شوند استفاده نکنید.
 • چشمان خود را لمس نکنید و نمالید.
 • از لنزهای تماسی استفاده نکنید.

دوران بهبودی پس از انجام عمل جراحی چشم در هر فرد متفاوت است. بروز موارد زیر طبیعی و عادی است:

 • کبودی و تورم اطراف چشم‌ها
 • بیحسی و تورم پلک‌ها
 • درد، ناراحتی، خشک و خارش خفیف چشم‌ها
 • مشکلات بینایی نظیر دوبینی و تاری دید
 • حساسیت به نور
 • قرمز شدن پوست محل درمان شده
 • آبریزی از چشم

در صورت بروز علائم غیرعادی در چشم نظیر درد یا تاری دید شدید یا ناگهانی باید بی‌درنگ با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورتی که در قفسه سینه خود درد داشتید، ضربان قلب شما تغییر پیدا کرد یا مشکل تنفسی پیدا کردید نیز باید با پزشک خود تماس بگیرید.

مدت زمان بهبودی پس از جراحی

شخصی که تحت عمل پلک چشم قرار می‌گیرد می‌تواند یک هفته تا ده روز پس از عمل به کار خود بازگردد. هر چند در طول این دوره ممکن است همچنان علائم تورم و کبودی وجود داشته باشد. می‌توان پس از دو تا سه روز خواندن را از سر گرفت هر چند ممکن است همراه با سوزش چشم باشد. پرهیز از فعالیت‌های پرفشار طی دو تا سه هفته پس از جراحی جهت تضمین بهبود مناسب زخم‌ها مهم است.

برش‌ها و جای زخم‌ها

برش‌ها و جای زخم‌های ناشی از عمل پلک چشم به صورت زیر می‌باشند:

 • جراحی پلک بالا: جراحان ما خطوط و چین‌های طبیعی پلک را مشخص کرده و زخم‌ها را تا جای ممکن در امتداد این خطوط طبیعی پنهان می‌کنند. بخیه‌های زیری برای بستن برش‌ها استفاده می‌شود و بنابراین جای زخم‌های قابل مشاهده به حداقل می‌رسند.
 • جراحی پلک پایین: در عمل بلفاروپلاستی مرسوم، جراحان ما برش‌ها را در نواحی غیر محسوس در امتداد خط مژه و خطوط خنده در پایین پلک ایجاد می‌کنند. در روش برش از داخل پلک، جراحان پف پلک‌های ناشی از چربی اضافه را با ایجاد برش در داخل پلک پایین برطرف می‌کنند. این تکنیک مستلزم برش خارجی نمی‌باشد اما نمی‌توان از آن برای برداشت پوست اضافه استفاده کرد.

هزینه جراحی زیبایی پلک

هزینه جراحی زیبایی پلک می‌تواند برای هر پزشک، هر بیمار و هر شهر متفاوت باشد و بستگی به نوع جراحی مورد نیاز (پلک بالا، پایین یا هر دو) نیز دارد. هزینه جراحی پلک پایین بیشتر از هزینه جراحی پلک بالا است و شامل هزینه اتاق عمل و بیهوشی می‌باشد.

عوارض


پیش از انجام هر عمل، بیمار رضایت می‌دهد. جراح یا همکاران وی باید جزئیات و خطرات عمل را مورد بحث قرار دهند. پرسیدن درباره‌ی عوارض احتمالی نیز اهمیت زیادی دارد. مانند سایر روش‌های پزشکی یا جراحی، لیفت پلک نیز دارای عوارض بالقوه‌ای می‌باشد که در ادامه ذکر شده‌اند:

 • جای زخم‌های نامطلوب
 • خشکی چشم‌ها
 • تاری موقت دید یا حرکت پلک
 • مشکل در چشمک زدن یا بستن چشم‌ها
 • خونریزی
 • عفونت
 • بی‌حسی یا درد
 • اختلالات دیگر پلک مانند اکتروپیون (برگشتن پلک به طرف بیرون) یا آنتروپیون (برگشتن پلک به طرف داخل)
 • نیاز به جراحی اصلاحی پلک
 • از دست دادن بینایی

 سؤالات رایج 


آیا عمل جراحی پلک چشم باعث کاهش چین و چروک‌های اطراف شقیقه و چشمان می‌شود؟

در بیشتر موارد انجام عمل جراحی پلک تأثیری در کاهش این چین و چروک‌ها ندارد. رایج‌ترین روش درمانی برای این موضوع، تزریق بوتاکس زیبایی یا دیسپویت و زئومین است.

 من عمل لیزیک چشم را انجام داده‌ام، آیا بر عمل بلفاروپلاستی من تأثیر دارد؟

با این که عمل لیزیک چشم تأثیر بر عمل جراحی شما ندارد اما بهبودی شما را به تأخیر می‌اندازد. برخی بیماران پس از انجام عمل‌های زیبایی پلک دچار خشکی چشم می‌شوند. این یک بیماری است که باعث می‌شود رطوبت روی سطح چشم کاهش بیابد بنابراین غده اشکی (غده لاکریمال) باید برای جبران این عارضه، اشک بیشتری تولید کند. چشمان شما ممکن است قرمز شده و بسوزند. استفاده از قطره‌ها یا پمادهای چشم به کاهش این علائم کمک می‌کنند.

من چندین سال قبل عمل بلفاروپلاستی را انجام داده‌ام ولی فکر می‌کنم دوباره به آن نیاز دارم، آیا تکرار دوباره عمل امکان‌پذیر است؟

انجام دوباره عمل بلفاروپلاستی امکان‌پذیر است. ممکن است زمانی که جوان‌تر هستید این عمل را انجام دهید و دوباره در آینده بخواهید که آن را تجدید کنید. بر اساس تجربه من، بیشتر بیمارانی که در گذشته تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند و تمایل دارند که آن را دوباره تکرار کنند بیشتر کاندیدای انجام عمل لیفت ابرو هستند تا عمل بلفاروپلاستی. از آنجا که ابروها با افزایش سن دچار افتادگی می‌شوند، پوست اضافی روی پلک بالایی ایجاد می‌شود. با انجام عمل لیفت ابرو، قسمتی از این پوست اضافه برداشته شده و ابروها بالا کشیده می‌شوند و پیشانی هموارتر شده و خطوط اخم بین ابروها نیز از بین می‌روند. انجام عمل جراحی پلک چشم برای پلک پایین کمتر رایج است.

 معمولاً برای انجام عمل جراحی پلک چشم از چه روش بیهوشی استفاده می‌شود؟

پاسخ به این پرسش به میزان زیادی به خواسته‌های بیمار و این که آیا عمل دیگری نیز به طور همزمان انجام می‌شود یا نه بستگی دارد.

آیا این امکان وجود دارد که عمل‌های جراحی دیگر را نیز همزمان با عمل بلفاروپلاستی انجام داد؟

انجام عمل‌های جراحی دیگر مانند لیفت صورت، لیفت ابرو، رینوپلاستی، لایه‌برداری شیمیایی یا حتی عمل‌هایی نظیر لیپوساکشن، پروتز سینه، لیفت سینه یا تامی تاک همراه و همزمان با عمل جراحی بلفاروپلاستی بسیار رایج است.

 چه مدت پس از انجام عمل جراحی پلک چشم می‌توانم از لنزهای تماسی دوباره استفاده کنم؟

یک هفته تا ۱۰ روز پس از انجام عمل جراحی پلک بالای چشم، بیشتر بیماران قادر هستند دوباره از لنزهای تماسی خود استفاده کنند. معمولاً دو تا سه هفته پس از انجام عمل جراحی پلک پایین چشم نیز می‌توانید از لنزهای تماسی خود استفاده کنید. همه این‌ها به میزان تورم و روند بهبودی شما بستگی دارد که برای هر بیماری متفاوت است.

 چه مدت پس از انجام عمل بلفاروپلاستی می‌توانم دوباره آرایش کنم؟

بخیه‌ها بین ۳ تا ۵ روز پس از عمل کشیده می‌شوند و زخم‌ها و بریدگی‌ها با استفاده از چسب استریل شده پوشانده می‌شوند. این چسب‌ها باید حتماً چند روز روی زخم‌ها باشند. بیشتر بیماران قادرند یک هفته پس از انجام عمل دوباره آرایش کنند.

 آیا عمل جراحی پلک چشم با درد زیادی همراه است؟

بیشتر بیماران پس از عمل و پس از این که اثر بیحس کننده‌ها برطرف شد کمی احساس گزش و سوزش می‌کنند که با استفاده از مسکن‌های خوراکی برطرف می‌شود. معمولاً شما فقط یک یا دو بار پس از انجام عمل جراحی نیاز به استفاده از این داروها دارید.

 چرا زیر چشم پف می‌کند؟

این بدان دلیل است که احتمالاً بافت‌های چربی در فضای زیر چشم به منظور محافظت از چشم‌ها در برابر ضربات خفیف شکل گرفته‌اند. با افزایش سن، این مانع بافتی که چربی‌ها را پشت چشم نگه می‌دارد، ضعیف می‌شود و در نتیجه چربی‌ها به سمت پلک پایین حرکت می‌کنند و باعث می‌شوند که زیبایی پلک پایین چشم کاهش یابد. در بلفاروپلاستی پلک پایین یک شکاف کوچک در زیر مژه‌ها یا داخل پلک ایجاد شده و چربی اضافی از طریق آن خارج می‌شود. اگر این کار از طریق یک شکاف خارج از چشم انجام شود، می‌توان پوست اضافی پلک را نیز در بلفاروپلاستی پلک پایین برداشت و چین و چروک‌های این قسمت را نیز برطرف نمود. به هر حال، پزشکان عموماً یک شکاف مخفی پشت پلک ایجاد کرده و با استفاده از لیزر، میکرونیدلینگ یا لایه‌برداری، بافت پوست را بهبود بخشیده و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهند.

 در روز انجام عمل جراحی پلک چشم چه اتفاقاتی می‌افتد؟

بیماران باید ۶۰ تا ۹۰ دقیقه قبل از زمان انجام عمل در محل حضور یابند. آن‌ها توسط پرستار معاینه شده و تیم بیهوشی نیز آن‌ها را برای انجام عمل آماده می‌کنند. ممکن است از شما خواسته شود که لباس‌های خود را عوض کنید و یک خط وریدی به شما وصل شود. پزشک همچنین با شما احوال‌پرسی کرده و از شما می‌خواهد که قبل از انجام عمل به سؤالات وی پاسخ دهید.

 نتایج حاصل از عمل بلفاروپلاستی چه مدت دوام خواهد داشت؟

نتایج حاصل از بلفاروپلاستی دائمی ست و باعث می‌شود که چشمان شما همیشه جوان‌تر به نظر برسند.

به هر حال، با افزایش سن، پوست شل می‌شود و پف چشم‌ها دوباره افزایش می‌یابند. ممکن است پس از چند سال دوباره به انجام عمل‌های اصلاحی نیاز پیدا کنید.

 آیا بلفاروپلاستی نوعی عمل لیفت پلک است؟

به عمل بلفاروپلاستی، لیفت پلک چشم نیز گفته می‌شود. این اصطلاح واقعاً نادرست است. پلک در این عمل لیفت داده نمی‌شود. ولی پلک بالایی بازتر می‌شود زیرا وزن پوست و چربی اضافی از روی آن برداشته می‌شود. در این عمل، پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود. این عمل را می‌توان برای پلک بالا، پلک پایین یا هر دو انجام داد. در هر دو مورد، شکاف‌هایی در چین و چروک‌های طبیعی پلک یا در قسمت داخلی پلک چشم ایجاد می‌شود که کمتر جلب توجه می‌کنند.

X